Kaj sploh je hipnoza?
Hipnoza je stanje, v katerem naša zavest še vedno deluje, čeprav smo v drugačnem, sproščenem stanju zavesti, ki pa ni isto kot relaksacija. Hipnoza je preskok kritičnega faktorja, ki se razvija do približno 6. leta starosti pri otrocih. Kritični faktor ves čas nadzira, kaj bo šlo v podzavest. Pri hipnozi skušamo preskočiti kritični faktor, tako da lahko začnejo sugestijo delovati, kar je tudi naš cilj. Ideja hipnoze je, da se sugestija usede v našo podzavest in tam deluje. Ko začne podzavest sprejemati sugestijo, navzven deluje v naših navadah in vzorcih.
Kakšna pa je razlika med hipnozo in hipnoterapijo?
Hipnoterapije ni brez hipnoze. Hipnoza je pomoč pri terapiji. Mi nismo zdravilci, lahko pa pomagamo nekaj sprejeti, ampak če niste odločeni, da želite spremeniti nek vzorec, sugestije ne sprejmete in se ne bo usedla. Za terapijo potrebujemo hipnozo, vi pa sami sprejemate in odločate, kaj se bo dogajalo.
Kateri so drugi elementi hipnoterapije, poleg hipnoze?
Hipnoza je osnova, ostalo pa se prilagaja glede na razlog obiska osebe. Osredotočamo se na dogodke, ki na osebi vplivajo in mu pomagamo, da odpravi svoje neprijetnosti. Prva stopnja je, da ozavestimo dogodek, s sugestijami pa si pomagamo, da na dogodek pogledamo drugače.
Kakšna je vajina pot, kako sta se srečala s hipnozo?
Marija: mene je pravzaprav zanimala regresija, kakor tudi številne druge ljudi. Regresija pomeni pretekle dogodke v tem in preteklih življenjih. Ko sem šla k Božidarju na izobraževanje, mi je razložil, da je to en mozaik, in ker sem želela pomagati ljudem, sem se potem odločila za celotno izobraževanje. Boris: s samohipnozo sem se pravzaprav srečal že pri svojih 13-ih letih. Vse življenje me je nekako vodilo v tej smeri, čeprav je bilo veliko ovinkov. Med drugim sem se začel ukvarjati z borilnimi športi in jogo, tehnikami meditacije … vsi vidiki alternative so me zanimalo, naredil sem veliko tečajev, postal sem maser klasične, kitajske medicine in shiatsu masaže, bioenergije, reikija, ki ga še danes uporabljam, EFT … stvari se dogajajo stopnička na stopničko. Lani smo v Ljubljano postavili center profesionalnih hipnoterapevtov, naš cilj pa je, da odstranimo strahove pred hipnozo in pomagati.
Ali je hipnoza nevarna?
V prispevku bomo videli, da hipnoza ni nevarno. Tako kot spanje ni. Ljudje vidijo odrsko hipnozo, vendar ljudje, ki gredo na oder, so tisti, ki so bolj senzibilni. Ko vidimo, da se slačijo in oponašajo kokoši, je to v njihovi naravi – to bi počeli tudi brez hipnoze. Hipnotizerji poiščejo takšne ljudi. Oseba, ki se sleče, že sama po sebi nima sramu glede slačenja. Osnova hipnoze je, da imajo ljudje odločitev. Sugestija je želja osebe! Vsaka hipnoza je avtohipnoza. Vselej imamo kontrolo.
Ostala vprašanja, na katera Marija in Boris odgovarjata v oddaji: